sobota, 30 maja 2015

Polaroidy po renowacji - ocalone od zapomnienia.

Polaroidy po liftingu


Many Polaroids


Mamy bardzo dobre wieści dla wszystkich miłośników fotografii natychmiastowej! Kolejna partia Polaroidów z naszej foto-kolekcji przechodzi właśnie gruntowny przegląd techniczny. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy detal pracował jak należy, ponieważ satysfakcja przyszłych użytkowników jest naszym priorytetem. Renowacja jest bardzo czasochłonna, ale już niebawem nowe, ciekawe modele Polaroidów pojawią się w naszym sklepiku

Oprócz standardowych modeli typu box na film sx-70 lub 600 pojawią się również Polaroidy miechowe na rozrywalny film Fujifilm FP-100, Polaroidy na film typu Spectra/Image oraz lustrzanki Polaroid typu Alpha SX-70


Naprawa aparatu Polaroid




Stare aparaty typu Polaroid na półkach Każdy egzemplarz który opuszcza naszą stajnie zostaje poddany dokładnemu czyszczeniu szkieł i mechanizmów, poprawieniu wszelkich lutów, wymianie starych kondensatorów, rolek, smarów i taśm. Robimy wszystko aby mieć pewność że nasze aparaty zyskają nowe życie i jeszcze przez wiele lat będą służyły wam w dokumentowaniu najpiękniejszych chwil oraz w tworzeniu artystycznych cykli fotograficznych, wspaniałych portretów. Polaroid to dla nas coś więcej niż stary aparat. To jeden z najbardziej magicznych wynalazków naszej cywilizacji stworzony przez absolutnego geniusza fototechniki Edwina Landa, bez którego fotografia jaką znamy dzisiaj prawdopodobnie nigdy by nie zaistniałą. W dobie nowoczesnej fotografii która istnieje tylko i wyłącznie w sferze cyfrowej wielką gratką jest posiadanie zdjęcia tak materialnego jak Polaroid. I nie mowa tutaj o blednących z czasem wydrukach atramentowych. Zdjęcia z Polaroida to nic innego jak skupiony w srebrze odcisk rzeczywistości, która wnika do środka  aparatu przez obiektyw. Ciężko to wytłumaczyć słowami, ale ludzie którzy kochają fotografię analogową wiedzą dokładnie w czym rzecz. Spróbujcie sami. 



Renowacja Polaroida



Oprócz aparatów do fotografii natychmiastowej ukaże się również cała gama analogów na kliszę zarówno na film typu 135 oraz 120 ! Każdy pasjonat lomo z pewnością znajdzie u nas swój wymarzony aparat, pojawiają się również filmy! Niebawem powróci też nasz vlog - "Zakaz Fotografowania". Jesteśmy właśnie w trakcie produkowania nowych odcinków. 

Szykujemy dla was masę poradników, recenzji starych aparatów, filmików typu "tips and tricks" oraz "zrób to sam". Pokażemy wam min. jak zorganizować sesję zdjęciową, tajniki ustawiania światła w studio, podstawy komponowania kadru oraz jak radzić sobie z manualnymi ustawieniami ekspozycji. Zadbamy o to, aby zarówno amatorscy, jak i bardziej wtajemniczeni znaleźli coś ciekawego dla siebie.  Polecamy śledzić naszą stronę, ponieważ będzie się działo!



Pozdrawiamy serdecznie :)

Ekipa VTH!




niedziela, 24 maja 2015

5 filmów o fotografii, które warto obejrzeć! cz 2.

Spodobała Wam się część pierwsza, więc z wielką przyjemnością przygotowałem drugą odsłonę tego minicyklu. Oto pięć kolejnych propozycji filmów z fotograficznymi motywami:

1. Dowód (Proof) 1991

Hugo Weaving w roli Martina - niewidomego fotografa.

Martin, to niewidomy od dziecka fotograf, który namiętnie fotografuje, aby mieć namacalny dowód na to, że świat jest taki, jakim opisują go inni. W życiu Martina pojawia się Andy, pomywacz, który staje się oczami niewidomego fotografa i opisuje nie tylko jego zdjęcia, ale także także relacje z innymi ludźmi... Ale czy na pewno jest prawdziwym przyjacielem fotografa? Film nieco zapomniany, ale wart obejrzenia nie tylko ze względu na świetną kreację Russela Crowe'a, ale przede wszystkim dlatego, że jest to świetna i poruszająca historia.


2. Fotograf Wojenny (War Photographer) 2001 


James Nachtwet - fotograf wojenny

Fotograf Wojenny to pozycja obowiązkowa. Jest to film dokumentalny opowiadający historię wybitnego fotografa wojennego Jamesa Nachtweya. Film ukazuje kulisy powstawania niezwykłych zdjęć, problematykę wojny i pracę reporterów wojennych.

3. Sztuka wysublimowanej fotografii (High Art) 1998


Ally Shedy jako Lucy w filmie High Art

Historia dwóch kobiet: artystki i początkującej aktorki. Syd przez przypadek poznaje swoją sąsiadkę, która okazuje się być znaną fotografką, która uciekła przed sławą i chwałą, aby oddać się spokojnej twórczości. Zainspirowane sobą nawzajem sąsiadki zaczynują współpracować, ale ich relacje przestają mieć charakter wyłącznie zawodowy. Fascynacja sobą nawzajem rozwija gorący romans.


4. Annie Leibovitz: Życie w obiektywie (Annie Leibovitz: Life Through A Lens) 2006

Annie Leibovitz w czasie sesji zdjęciowej.

Film jest biografją Annie Leibovitz - jednej z najsłynniejszych i najwybitniejszych artystów fotografików na świecie. Opowieść o początkach Annie z fotografią, okolicznościach powstawania jej najsłynniejszych zdjęć, kulisy profesjonalnych sesji zdjęciowych. Pozycja obowiązkowa dla każdego początkującego fotografa - portrecisty.

5. Time Zero: The last Year of Polaroid 2012

Twórcy nowych filmów do Polaroida - Impossible Project

Na koniec zdecydowanie najciekawszy film ostatnich lat. Historia ostatniego roku istnienia firmy Polaroid, kiedy zrezygnowano z produkcji filmów natychmiastowych. Jest to dokument o grupie zapaleńców, którzy nie mogli pogodzić się ze śmiercią fotorafii instant i nakładem własnych sił odtworzyli repecepturę filmu, by później uruchomić fabrykę i na napisać nowy rozdział w historii fotografii. Tak powstała firma Impossible Project, która wskrzesiła Polaroida i ocalaliła od zapomnienia piękną ideę fotografii natychmiastowej. To właśnie dzięki nim możemy dziś kupić film do Polaroida.

Zapraszamy do przeczytania pierwszej części tego minicyklu - tutaj. Za tydzień kolejna odsłona z pięcioma wybranymi przez nas filmami. Specjalnie dla Was. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga.

sobota, 23 maja 2015

Jak zhakować kliszę? ISO 1600 lub 3200 na kolorowym filmie.


Dzisiejszy wpis jest zainspirowany postem z mojego ulubionego bloga zagraniczego o fotografii autorstwa Dana K. Postanowiłem przetłumaczyć i uzupełnić artykuł specjalnie dla Was. Będzie to poradnik jak zmienić parametr ISO naszego filmu, żeby uzyskać wyższą czułość. Możemy nazwać tę czynność hakowaniem kliszy. 




Jak to działa? Nowsze aparaty analogowe - zarówno kompakty jak i lustrzanki odczytują automatycznie parametr ISO za pomocą czytnika kodów DX. Jest to układ czarnych kwadratów i prostokątów, w którym są zawarte te informacje dla czytnika DX w aparacie. W związku z tym, że jest to kombinacja bardzo prosta do rozszyfrowania, jak również parametrów, które możemy uzyskać nie ma wiele, jesteśmy w stanie za pomocą noża lub nożyczek zmodyfikować nieco fabryczne ustawienia. Wystarczy moment i odrobina chęci, nawet nie trzeba mieć w sobie tego pierwiastka, który posiadał McGayver! Wystarczy usunąć (wydrapać) jeden kwadrat (dla ISO 1600) lub dwa (dla ISO 3200), żeby całkowicie zmienić czułość naszego filmu.

Poniżej przykład na filmie 400 ISO. Jest to jedne z bardziej standardowych filmów. Przystapmy zatem do skorygowania go względem naszych potrzeb. 



Po zdrapaniu jednego kwadracika o proporcjach zbliżonych do tego, który znajduje się na samym dole, w sposób widoczny na zdjęciu poniżej, uzyskamy ISO 1600. Nożyczki w ruch!



Analogicznie sprawa ma się z ISO 3200, należy pozbyć się jeszcze jednego kwadracika powyżej tego, który już usunęliśmy. A więc jeszcze chwila cierpliwości... I zaraz będzie gotowe.




Dodatkowo - jeśli usuniemy jeszcze kwadracik na samym dole kasety uzyskamy zawrotne ISO 5000! Czułość niedostępną fabrycznie na żadnej kliszy w sklepach! A więc hakujemy nasz film ostatecznie...




Dlaczego warto to robić? Przede wszystkim jest to przydatne do procesu push (naświetlanie powyżej nominalnej czułości) negatywów na c41 (tych do wywoływania maszynowego), ponieważ nie w każdym labie można wyprosić, aby zmienili parametry wywoływania w maszynie z tego, co zawsze słyszałem od laboludków - nie jest to prosta sprawa. Możemy więc na własna rekę zhakować nasz film przez co maszyna wywoła go nam w taki sposób jaki sobie życzymy bez interwencji w jej ustawienia.

Do procesu push najlepiej używać porządnych filmów, nieprzeterminowanych o dużej rozpiętości tonalnej, aby nie zepsuć przejrzystości obrazu poprzez pojawienie się potężnego ziarna. Całkiem dobrze nadaje się do tego negatyw Kodak Portra.


czwartek, 14 maja 2015

5 filmów o fotografii, które warto obejrzeć!

Zapraszamy na małe zestawienie filmów z fotografią w tle. Nie będą to filmy stricte o fotografii, ale ich fabuła będzie opierać się na motywach fotograficznych. Jeśli lubicie oglądać aparaty na ekranie i doszukiwać się fotograficznych ciekawostek - zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

1. Okno na podwórze (Rear window) 1954

James Stewart ze starą lustrzanką
James Stewart jako L.B. "Jeff" Jefferies

Przykuty do wózka inwalidzkiego fotograf bacznie śledzi poczynania sąsiadów. Jednego z nich podejrzewa o zobaójstwo żony. Klimatyczny trhiller Alfreda Hitchocka z Jamesem Stewartem i Grace Kelly w rolach głównych. Magia lat 50-tych i fotograficznego sprzętu tamtej epoki.

2. Bliżej (Closer) 2004

Julia Roberts ze starą lustrzanką Hasselblad
Julia Roberts jako Anna - pani fotograf oraz kobieta silna i świadoma swojej atrakcyjności
Film opowiada historię dwóch par: fotograf Annie i dermatologa Larry'ego oraz pisarza Dana i striptizerki Alice. Losy tych postaci zaskakująco krzyżują się, co wyzwala w nich potężny  ładunek emocjonalny. Inteligentne dialogi, świeta obsada i piękne aparaty w tle. 

3. Fotokłopoty (Pecker) 1998


Pecker robi zdjęcia starym aparatem kompaktowy marki canonet.
Pecker i jego Canonet. 

Idealny film na niedzielę. Lekka i luźna historia Peckera - chłopaka, który przypadkiem został sławnym fotografem. Główny bohater przemierza ulice Baltimore i fotografuje wszystko, co przyciąga jego uwagę. Wkrótce zostaje doceniony przez znawców sztuki i odnosi sukces. Sprawdźcie jak sława może skomplikować życie.

4. Powiększenie (Blow-up) 1966 

Kadr z filmu Blow sesja fotograficzna.
Najbardziej znany kadr z kultowego Powiększenia Antonioniego

Film, którego nie mogło zabraknąć w takim zestawieniu. "Powiększenie" to historia enigmatycznego, odnoszącego sukcesy fotografa, który pstrykając zdjęcia w parku przez przypadek uwiecznia scenę zbrodni. Robiąc coraz większe powiększenia odkrywa prawdę. Wkrótce negatywy i odbitki znikają z jego studia...

5. Zdjęcie w godzinę (One hour photo) 2002

Robin williams robi sobie selfie starym aparatem fotograficznym.
Sy i Nina w sklepie fotograficznym.


Robbin Williams wciela się w rolę pracownika sklepu fotograficznego, który jest obsesyjnie zakochany w swojej klientce i jej córce. Za każdym razem kiedy Nina przychodzi wywołać zdjęcia, Sy robi odbitki również dla siebie... Wkrótce jego obsesja wymyka się spod kontroli.


Oto pięć godnych uwagi propozycji. Są to przede wszystkim świetne filmy, a fotograficzne dodatki są niczym wisienka na torcie. Już niedługo następna część tego cyklu. Odwiedzajcie naszego bloga, bo będzie tutaj sporo fajnych rzeczy,



środa, 13 maja 2015

Polaroid SX-70 - kurtynka światłoszczelna.

Jeżeli posiadacie w swojej kolekcji Polaroida SX-70 i chcecie aby wasze zdjęcia były dodatkowo chronione przed światłem gdy wychodzą z aparatu wystarczy zainstalować tak zwany "frog tongue" czyli światło-szczelną kurtynką produkowaną przez firmę Impossible Project.

Frog Tongue for Polaroid sx-70Polaroid SX-70 left view with frog tongue



Jeżeli jednak posiadacie w swojej kolekcji jakiegoś zepsutego bądź nie potrzebnego Polaroida typu Box, kawałek śliskiego kartonu bądź cienkiego plastiku oraz kawałek zwykłej taśmy samoprzylepnej możecie bez problemu zmontować sobie to samemu. Wystarczy:
  1.  Wyjąć przedni panel Polaroida typu box podważając trzy zatrzaski wewnątrz zamknięcia komory na film. 
  2. Odczepić kurtynkę światłoszczelną od panelu z napisem.
  3. Ze śliskiego kartonu lub cienkiego plastiku wyciąć kształt o wymiarach podanych na schemacie poniżej.
  4. Jednym paskiem taśmy klejącej przymocować kurtynkę do kartonika zwojem w dół tak jak pokazane na schemacie.
  5. Założyć frog tongue do aparatu tak jak pokazaliśmy na filmiku poniżej.

Polaroid SX-70 custom made frog tongue manual


Jak założyć kurtynkę światłoszczelną:

How to load frog tongue into the polaroid sx - 70







W razie jakich kolwiek pytań zapraszamy do korzystania z formularza kontaktowego w panelu bocznym naszego bloga.

Pozdrawiam

Kamil 

Vintage Treasure Hunters


niedziela, 3 maja 2015

POLAROID IMPULSE BLACK


Polaroid Impulse - Black! 

Jeden z najbardziej praktycznych i najciekwaszych modeli Polaroida!

Poczuj magię fotografii natychmiastowej,
dokumentuj ciekawe momenty z życia i gromadź swoje cykle w albumach !

Niepowtarzalny klimat i estetyka zdjęć!

Prosty obsłudze! Wystarczy włożyć film i naciskać przycisk!

Aparat pracuje na filmie PX 600 który jest wciąż produkowany i dostępny w sprzedaży!
















http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5322055296

piątek, 1 maja 2015

Stare aparaty w kinowych filmach

Kultowe stare aparaty bardzo często występują w wielu kasowych filmach, bajkach i serialach. Dla przeciętnego, nie zainteresowanego fotografią widza stanowią one nie przyciągający szczególnej uwagi rekwizyt. Sam przeżywam ciężki szok gdy po wielu latach oglądam jakiś hit z czasów wczesnej młodości i nagle moim oczom ukazuje się cały szereg znanych przeze mnie i lubianych aparatów fotograficznych. To szczególne uczucie ekscytacji, porównywalne do tego gdy wędkarzowi udaje się złowić grubą rybę znają jedynie prawdziwi fotograficzni fetyszyści oraz kompulsywni onaniści sprzętowi. Oczywiście jest również wiele innych przedmiotów z najróżniejszych dziedzin które przewijają się w rekwizytorskiej strefie kasowych produkcji niemniej jednak nic tak nie wyryło się pop kulturę masową jak stare aparaty a przede wszystkim ich król - Polaroid. 






Poniżej kilka losowych przykładów:





Scarlett Johansson w filmie Vicky Cristina Barcelona, z jedyną w swoim rodzaju Leicą M6.







Jason Statham a znim Nikon F2 Photomic w filmie Elita Zabójców (2011)






Clive Owen i Olympus OM-1 w filmie Elita Zabójców (2011)






Doctor Who który używa Nikona F Photomic FTn w 7 sezonie, odcinku 9, pt. Hide (2013)






Kamera Bolex 8mm w filmie Faceci W Czerni III (2012)





Zmyślony aparat "Reflex" w animowanej bajce Madagaskar. 
View Finder obok pryzmatu ? A to ciekawe :)





Animowany Polaroid Spectra w filmie Piorun (2008)





Julia Roberts w filmie Bliżej (2004) wraz z legendarnym Hasselbladem





Leonardo DiCaprio w filmie Złap Mnie Jeśli Potrafisz i jego Kodak Retina IIc






Louis Mandylor w Moim Wielkim Greckim Weselu wraz z legendarnym Polaroidem 635 Supercolor!







Eddie Murphy robiący zdjęcia Polaroidem SX-70 Sonar Auto Focus z Flashbarem w filmie Złote Dziecko!



Michael Pitt w filmie Marzyciele (2003) a tuż za nim Polaroid Swinger !



To jedynie kilka z wielu takich przykładów. Jeżeli również macie na swoim koncie takie fotograficzne znaleziska przyślijcie na naszego maila: 

vintagetreasurehunters@gmail.com 

screen z filmu oraz krótki opis! Z miłą chęcią powiększymy naszą galerie o wasze odkrycia.